Pazartesi, Ocak 09, 2006

KİLO VE OBEZİTENİN SUÇLUSU KİM DERSİNİZ???

Kilo ve obezitenin sebebi hormonlar
Nasıl olup da bazı insanlar ömür boyunca diyet yapmadıkları halde hep ince kalırlar da diğerleri her fırsatta daha fazla kilo almaya eğilimlidir. Kalıtım ya da alışkanlık deriz, takıntılar veya bunalımlarla açıklamaya çalışırız. Tabii ki bunda hepsinin ve hatta daha fazlasının payı vardır. Ama kilo ve obezite sorununun en önemli ve en karmaşık yönü hormonlardır. Öte yandan en belirleyici yönü de hormonlardır. Evet her şeye rağmen diyetle bir miktar kilo verilebilir ama temelinde hormonal bir sorun varsa, büyük bir ihtimalle bu kilolar geriye gelir.
* Şişmanlığın kısır döngüsü: Bazı insanlar ellerinden geldiği kadar diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen, doğru dürüst kilo vermeyi başaramazlar. Sonunda ümitsizliğe kapılıp, ipin ucunu bırakırlar. Kısa sürede eskisinden daha fazla kilo almaları işten bile değildir! Zaten kaderlerine küsüp daha fazla yemek bile yerler. Aynı zamanda vücutlarındaki tüm hücreler kıtlık çığlıkları atıp onları daha fazla yemeye zorlar! Bu acımasız döngü, bir kartopu gibi yuvarlandıkça büyümeye devam eder.
* İçimizden gelen dayanılmaz dürtüler: İşin doğrusu; açlığımız, tokluğumuz, iştahsızlığımız veya tatlılara, böreklere, hamur işlerine, alkole karşı duyduğumuz çekim veya sağlıklı gıdalara yönelim, hep vücudumuzdaki hormonların taşıdığı mesajlarla oluşur. Bizi aç olduğumuz veya yeterince doyduğumuz konusunda uyaran mesajlar belirli hormonlarımızdan gelir. Ayrıca aldığımız gıdaların nereye gideceğine, yağa mı yoksa şekere mi dönüşeceğine, kaslara mı, karaciğere mi gideceğini de hormonlar belirler. Egzersiz yaparken bile, vücudumuzun neresindeki enerji depolarını ve yağları kullanacağına, hangilerini muhafaza edeceğine veya asla eritmeyeceğine yine hormonlarımız karar verir. Örneğin; erkeklerde göbek, bayanlarda basen birikir. Menapoz ve andropozdan sonra kadınlık ve erkeklik hormonları birbirine yaklaşır. Bir de bakarsınız, bayanlarda karın ve bel çevresinde yağlanma, erkeklerde de basen ve selülit oluşmaya başlar.
* Depresyona dikkat! Kullandığımız bazı ilaçlar veya yeme alışkanlıklarımız vücut kimyasını zorlarsa, herhangi bir duygusal çalkantı içindeysek veya hamileysek, vücudumuzdaki hormon bezlerinden bazıları pasif bir duruma geçebilir. O zaman tüm vücut fonksiyonları karışır, alışmadığımız davranışlar üretiriz. Örneğin; yaşam ritmimiz değişir veya farklı şekilde yemek yemeye başlarız.
* Dönüm noktaları: Sorun kısa sürerse, vücudumuz kendi kendini onarır, fazla oyalanmadan normale döner. Bazen de vücut yeni durumuna alışır. Örneğin; siz daha fazla yemeye devam edersiniz, daha düşük metabolizma ile yaşamaya alışırsınız. İşte kilo almaya başladığınız o dönemeç başlamıştır! Bundan sonrası kolay gelsin. Öğrencilik günlerinde günde 2 ekmek, sayısız sandviç yerken, bir gram kilo almamış olabilirsiniz. Ama en geç 30-40 yaşından sonra buna devam edemeyeceğinizi anlarsınız. Çünkü tüm hormon seviyeleri düşmeye başlamıştır ve bu durum ilk sinyallerini bel çevresinde, karın ve kalçalarda yağların birikmeye başlamasıyla verir! Bu tip yağlanma hormonların daha da fazla düşmesine neden olur ve kısır döngü sizi içine çeker.
* Tüm sorumlusu hormonal zincir! Kilo almak ve alamamak hormonlarla ilgilidir. Vücut ağırlığımız son derece karmaşık bir hormonal zincire bağlıdır. Vücudumuzdaki 100'ü aşkın hormon, mükemmel bir orkestranın ahengiyle metabolizmayı kontrol eder. Bütün bu hormonlar her gün kan dolaşımına binlerce, milyonlarca ünite olarak karışırlar. Bir kurye gibi, beyinden ve iç salgı bezlerinden vücudun her yanına mesaj iletirler. Kalp atışlarımızı, nefes alışımızı hormonlar yönetir. Kadınları kadın, erkekleri erkek yapan hormonlardır. Gece bizi uykuya daldıran, sabah uyandıran hormonlarımızdır.
* Gücünüz yok mu? Günde yarım saat bile yürüyecek gücünüz kalmadıysa ya da bu motivasyonu bulamıyorsanız, acilen ayrıntılı bir check-up yaptırın. Beyin metabolizması, duygusal sorunlar, uyku kaliteniz, tiroid bezi, böbrek üstü bezleri ve insülin bakımından sağlığınızı sorgulayın. Hele menapoz veya andropoz dönemindeyseniz, tüm hormonlarınızı ölçtürün, tansiyon, kolesterol ve diğer kan seviyelerini öğrenin. Sonra da ihmal etmeden tedaviye başlayın. Hormon tedavisinden çekinmeyin. Gücünüz biraz ivme kazandığında egzersiz, diyet ve doğal desteklerle kendinizi kalıcı olarak toparlayabilirsiniz.

Egzersizle canlanın
Mükemmel hormon zinciri bozulunca işler değişir. Ardından hormon bozuklukları, kilo alımını tetikler, kilo alımı hormon üretimini engeller! Bu döngü kırılmadan kilo kontrol edilemez. Diyet ve egzersiz yaptığımız zaman kilo vermemizin nedeni sadece daha az kalori alıp, daha fazla kalori yakmamız değildir. Esas neden, daha sağlıklı bir yaşam tarzı ile hafif hormonal sorunların giderilmesi böylece metabolizmanın canlanmasıdır. Hormon dengesini doğal yoldan düzeltmenin tek yolu egzersizdir. Düzenli egzersizler hormon dengesini düzeltir, metabolizmayı hızlandırır, yağları yakar ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Böylece kilo vermek, karın bölgesindeki yağları eritmek, vücudu şekle sokmak, sıkılığını korumak mümkün olur ve tüm hormonal faaliyet canlanır.

3 Comments:

OORANOS said...

Hi.
If you want to use the Digimotion program, I wiil be very glad to helf you.

Please send me problems and language what you use and window system version.
(ooranos@hotmail.com)

Thank you.

CigDem said...

Iyi sabahlar ..

Blogumdaki mesajin icin cok tesekkür ederim, hosbuldum :)

okadar cok blogun varki, hangisine cevabimi yazayim sasirdim :)

sikca görüsmek üzere hoscakal ..

CigDem

d@li said...

yazıyı okuduktan sonra epey bir moralim bozuldu... Kendi adıma diyorumki bahane yok.. eksikse eksik olaı bulcam bitkisel yolla yada ilaçla yerine koyucam fazla olanı yine aynı şekilde.. Artık bahnae yok
eğr ben zayıflamam için sadece bir lokma ekmek yiyceksem o bir lokma ekmek yenecek fazlası yenmeyecek. hülyacım ben artık yeter diyorum.. zayıf olucam Bune ne boğazım nede hormonlarım engel olucak.. Gerildim de yazıyı okuyunca .. canım öpüğyorum seni iyi bayramlar